Oud-donor Delta Jeldau produceert een ton melk in vijf lactaties

Delta Jeldau (AB 88) in haar vierde lactatie
Delta Jeldau (AB 88) in haar vierde lactatie

Opnieuw overschrijdt een oud-donor de grens van honderd ton melk. Delta Jeldau realiseerde dit in vijf lactaties. Ze kan volgens haar eigenaar Thijs van Gastel van het CRV-testbedrijf Van Gastel in Nispen nog jaren mee. Haar kleinzoon, Delta Nobrainer, vererft de hoge levensproductie die Jeldau vertoont.

‘Delta Jeldau is op veel vlakken een imponerende koe’, vertelt Thijs van Gastel. In vijf lactaties begeleidde hij de met 88 punten ingeschreven Jeldau (Penley x Monopoly) naar de mijlpaal van honderdtonner. ‘Ze is een koe met een groot en machtig frame, goed gebouwd en met mooie overgangen. Ze heeft geen last van haar formaat. Ze bezit een super uier en er heel goede benen. Ze is nog jeugdig voor haar leeftijd en wordt gemakkelijk drachtig.’

Ze geeft gemakkelijk veel melk. Gemiddeld scoort ze 113 lactatiewaarde, waarbij haar vierde lactatie eruit springt met gemiddeld 54 liter melk, goed voor 125 lactatiewaarde. In 2254 dagen gaf ze tot nu toe gemiddeld 100.353 liter met 4,08% vet en 3,65% eiwit.

Ze staat in de lijn van een imponerende voorganger. Stammoeder, O Mandochter Veneriete Sylke (AB 86), produceerde meer dan 10.000 kilo vet en eiwit. Haar dochter Delta Jacoline (AB 87, v. Shottle) staat in de lijn naar Delta Jeldau en naar Delta Vineyard. Zijn melkrijke dochters vielen op door krachtige frames.

Stammoeder en tientonnner Veneriete Sylke (AB 86)
Stammoeder en tientonnner Veneriete Sylke (AB 86)

Jeldau’s nageslacht produceert zonen met een compleet profiel als InSire-stier. Met name buitenlandse veehouders profiteren van de kwaliteiten van achterkleinzoon Delta Landmark PP (v. Sinan PP) en van kleinzoon Delta Coach (Nippon P x Reloader). De Nederlandse veehouders benutten met name de kwaliteiten van Jeldau’s kleinzoon Delta Nobrainer (v. Fragrant x Reloader). De actueel beschikbare Nobrainer vererft dochters van gemiddeld formaat die dikke melk produceren en daarbij gezond oud worden. Voor veel veehouders is deze complete vererver daarom een nobrainer, ook op pinken.

Delta Nobrainer (v. Fragrant), kleinzoon van Delta Jeldau
Delta Nobrainer (v. Fragrant), kleinzoon van Delta Jeldau

Ook via de vrouwelijk lijn blijft Jeldau’s invloed gelden. Thijs heeft van de stier Floris een knap producerende kleindochter (AB 87) van Jeldau op stal. En Jeldau zelf? Zij maakt zich op voor een volgende lactatie. Thijs vertelt: ‘Er zit nog weinig slijt op, ze kan nog jaren mee’.